17 Şubat 2011

Söyleşi - Müjgan Culfa

Hande Kayacık: Müjgan, birbirinden güzel fotoğraflarla Gelin & Damat’ların unutulmaz anlarını ölümsüzleştiriyorsun. Öncelikle seni tanımayanlar için biraz kendinden bahseder misin?
Müjgan Culfa: Mimar Sinan Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünü ikincilikle bitirdim. Fotoğrafla tanışmam daha eski yıllara dayanıyor. 12 yaşında kendi studyomuzda fotoğraf çekmeye başladım. Coğu zamanımı karanlık odada baskı yaparak geçiyordum. Deneysel olarak calışmalar yapıyordum, çoğunlukla kendi fotoğraflarımla kolajlar yapıyordum :) Okul hayatım boyunca makina hiç elimden düşmedi diyebilirim.
Üniversiteye girdiğim zamanda Ilk Marie Claire ve Marie Claire Masion dergisinde çalışmaya başladım. Elle, Voyager, Lofficiel, Brides, Country Homes, Beyaz Butik, Hillside ve Skala dergisinde 3 yıl fotoğraf editörlüğü yaptım. Saray Halı, Borusan Otomotiv, HSBC, Acev, Les Ottomans, Vip Turizm, Derishow, Venue, Galeri Artis ve birçok firmanın kurumsal çekimlerini yaptım. 2003 yılında düğün çekimlerine başladım ve halen keyifle devam ediyorum.Hande Kayacık: Düğün fotoğrafları çekmeye nasıl başladın?
Müjgan Culfa: Birgün (2003 yılında) Antalya'da 3 gün sürecek düğün çekimi için aradıkları zaman düğün çekmediğimi söyledim ama bir taraftan merakımdan dolayı görüşmeye gittim. Görüşmeye konuyla hiç alakası olmayan bir portfolyoyla gittim. Ama gelinle çok iyi anlaştığımız ve çok güzel bir elektrik aldığım için kabul ettim. O zamana kadar böyle bir şeyden haberim bile yoktu. Onun istediği o günün heyacanını fotoğraflamamdı. Bu ilk işimin bir özelliği de; kendi düğünümden hemen sonra balayından döner dönmez gittiğim için kendi düğünümde yaşadığım heyacanı tekrar yaşamamdı. O tarihten bu zamana kadar yanılmadığımı da her düğünde aynı heyacanı tekrar tekrar yaşayarak gördüm. Yıllardır bu heyecanı yaşıyorum...

Hande Kayacık: Bugüne kadar görüntülediğin ünlü çiftler kimler?
Müjgan Culfa: Bugüne kadar; çok kişi var ama ilk aklıma gelenler basında da çokça çıkan Ceyda Düvenci & Engin Aksoy, Pınar Altuğ & Yağmur Atacan, Melda Kamhi & Sinan Kosif, Azer Polat & Allan Hakko, Nancy Kuyumcuyan & Kerem Kibar, Elif Özmenek & Gürol Çarmıklı, Gamze Saraçoglu & Anıl Karaca.....

Hande Kayacık: Fotoğraf çekimi sırasında nelere dikkat ediyorsun?
Müjgan Culfa: Fotoğraf çekimi sırasında herşeye dikkat ediyorum. Şu desem yanlış olur. Düğün günü başından sonuna kadar yoğun bir tempoda geçen bir süreç ve yıllar içerisinde benim ordaki konumun fotoğraf çekimiyle beraber gelinin nedimesi olma arasında gidip geliyor :) Gerçekten çok yorucu ve stresli (ki bazı gelinlerim çok rahat oluyor) ama bir o kadar keyifli bir gün. Bende farkında olmadan biraz öncede belirttiğim gibi zaman içinde çiftleri rahatlatan, o günün keyifli kılmaya eğlenceli bir bir hazırlık aşamasına dönüştüren bir role bürünüyorum ama gerçekten bu zaman içinde kendiliğinden oluştu. Tabi böyle olunca herşey daha kolay ve keyifli oluyor, stres azalıyor, güle oynaya calışıyoruz. Düğün sonrasında en çok duyduğum cümle, ‘İyiki vardın, bizi çok rahatlattın, herşey seninle daha kolay oldu’. Hatta bir gelinim pasiflora gibisin demişti çook önce ama hala keyifle hatırlarım.

Çok duygusal gibi gelebilir ama çiftler arasındaki aşkı görüntülemeye çalışmak sonuçları daha çok etkiliyor. Çiftlerin arasında duygu yoğunsa ve birbirlerine bunu yansıtıyorlarsa ben de bunu fotoğrafa yansıtmak için daha çok uğraşıyorum. Fotoğraflar çok daha güzel olmalı diyorum çünkü bunu hakediyorlar.

İletişim çok önemli. Çoğunlukla çiftler, “Seninle çok rahat edeceğimizi düşünüyoruz. O enerjiyi alıyoruz.” diyorlar.. Onların en önemli günlerinde, her saniyelerinde yanlarında olacağım için aramızda iyi bir elektrik olması şart.Bu sonuclarida kesinlikle etkiliyor.İşin güzel bir tarafı da çok özel arkadaşlıklar başlıyor. Birçok gelinimle görüşüyorum hala. Hatta rahat ettikleri için doğum fotoğraflarını da çekmeye başladım.


Hande Kayacık: Fotoğraf çekimi için hangi mekanları tercih ediyorsun? Belirli bir konsept hazırlıyor musun?
Müjgan Culfa: Genelde düğünün yapıldığı mekanlarda çekim yapıyorum. Herzaman bir bahçe veya tarihi bir yapı oluyor mekanlarda ama yoksa en yakında neler varsa o mekanları tercih ediyorum. Çünkü gelinlikle hareket etmek çok kolay değil; benim için 3-4 ağaç yeterli hiç birşey yoksa diyorum :)) Özellikle Istanbul dışı çekimlerde düğün öncesi araştırma yapıyoruz. Bazı çiftlerle düğünden sonra tekrar buluşup Istanbul’da belirli mekanları dolaşıp keyifli keyifli çekim yapıyoruz, o da eğlenceli oluyor. Düğün stresi bitmiş; zaman telaşesi olmadan çalışıyoruz.

Hande Kayacık: Çekimler ne kadar sürüyor?
Müjgan Culfa: Benim çekimlerim tam günü kapsıyor. Eğer o günü fotoğraflarla yaşatacaksak bütün günü kapsamalı bence. Çekim süreci ilk dansa kadar veya pastanın sonuna kadar sürüyor.


Hande Kayacık: Bir düğün için ortalama kaç kare poz çekiyorsun?
Müjgan Culfa: Dügünlerde ortalama 1000-1500 kare fotoğraf çekiyoruz. Ve hepsini DVD de teslim ediyorum çiftlere.

Hande Kayacık: Zorlandığın anlar oluyor mu?
Müjgan Culfa: Zorlandığım anlar yok artık :)) Çok uzun zamandır çiftlerle çalıştığım için ve gerçekten çok keyif aldığım için laylay lom geçiyor çekim süreci.

Hande Kayacık: Fotojenik olmadığını düşünenler için bir tavsiyen var mı?
Müjgan Culfa: En çok duyduğum kelimelerden "ama ben hiç fotojenik değilimdir " :) Fotografları aldığınız zaman model olmayı düşüneceksiniz diyorum :)
Bunun tek bir sırrı var: doğal olmak, güzel olan bu bence. Ne kadar rahat olursanız fotoğrafta güzel çıkarsınız. Ayrıca benim içinde önemli ; heyacanı doğru yansıtabilmem için doğal olmaları, beni unutmaları çok önemli :)

Hande Kayacık: Çiftlere fotoğraf çekimi için neler tavsiye edersiniz?
Müjgan Culfa: Açıkçası ben bu işi yaptığım için söylemiyorum ama herşey silinip gidiyor. Detaylar, ifadeler, heyecanlar unutuluyor. Yıllar sonra geriye hiçbir şey kalmıyor fotoğraflar dışında. Düğünün en önemli kısmı bence görseller. Önemli olan, yıllar sonra baktıkları zaman bile; o günün enerjisini, hüznünü, heyecanını, mutluluğunu çiftlere hissettirmek. Ve ben bunu başarabildiğime inanıyorum. O yüzden çiftlerden ricam fotoğraf konusunda hassas olmaları. O günün hikayesini poz vermeden zamanın akışına göre görüntülemek çok önemli. Poz verdirmeyi sevmiyorum.. Yapay hiçbir şey yok. Poz yok, kasılma yok. Günün keyfini çıkarsınlar bence..

Hande Kayacık: Seninle düğünden ne kadar önce kontak kurmalarını tavsiye edersin?
Müjgan Culfa: Hemen kurmalarını öneririm :)) Şaka bir yana yaz ayları özellikle haftasonları aylar öncesinden tarihler doluyor. Eğer hikaye fotoğrafı düşünüyorsa çiftlere aylar öncesinden bir araştırma yapmalarını öneririm.

Hande Kayacık: En çılgın çekimini anlatır mısın?
Müjgan Culfa: Çılgın çok var :)) ama özel olduğu için anlatmam çok doğru değil, isim vermeden bile olsa. Ama ilginç bir tecrübe olarak; Hindistan'a düğün çekmeye gittim, çok eğlendim. Gelin Türk, damat Hindu idi. Düğün 3 gün sürdü. İlk gün gelin kınası yani bildiğimiz Hint Kınası geline dantel gibi işlendi, ve tabii bizde her yerimize kına yaktırdık :)) İkinci gün aile yakını 5 evli kadın, evlililklerinin uzun sürmesi dileğiyle zerdecal sürdüler. Önce geline, sonra damada... Daha sonra gelinin ve damadın aileleri ve arkadaşları; Gelinle damat tepeden tırnağa sapsarı olana kadar... 3. gün kilisede resmi nikah ve akşam Otelde düğün.... Pasta ve gelin çiçeğini atma benzerlik gösterse de düğünde de tabiki farklılıklar var, düğünün ilerleyen saatlerinde geleneksel kıyafetlerini giyilerek geceye devam edildi. Benim için güzel bir tecrübe oldu.

Hande Kayacık: Bir de kendi branşımdan bir soru sormak istiyorum. Bir sanatçı gözüyle, Düğün Dansı yapan çiftler için senin tavsiyelerin ne olur?
Müjgan Culfa: Kesinlikle dans dersi alan çiftler çok daha güzel fotoğraf veriyor . Duruşları, hareketleri daha sanatsal oluyor. Tavsiyem bunu her çifte söylüyorum, ne yaparsanız yapın hiç ders almadığınız halinizden daha iyisiniz. O nedenle kasmayın ve doğal dans etmeye çalışın, özellikle bir sonraki hareketi düşünerek dans etmeyin. Dansın ritmine bırakın kendinizi, hata yapsanız da bunu bir tek siz biliyorsunuz, rahat olun diyorum

Hande Kayacık: Son olarak, evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftler için tavsiyelerini alabilir miyim?
Müjgan Culfa: Tabi tavsiyeyi kendi uzmanlık alanımla ilgili vereceğim; Şu an hikaye fotoğrafı çekmeye başlayan yüzlerce kişi çıktı. Benim tavsiyem illa benimle calışın demek istemiyorum tabiki :) ama o kadar amatör fotoğraflar, hatta kötü fotoğraflar görüyorum ki inanamıyorum insanların bu cesaretine, nasıl böyle bir şeye kalkışabiliyorlar. Insanların en önemli günlerini çekmeyi göze alabiliyorlar. Fotoğraflara baktığım zaman bir kişinin eğitimli olup olmadığını, ışık bilgisi olmadığını görebiliyorum. Kısaca tavsiyem ; sadece fiyat odaklı yaklaşmamalarını;düğünden geriye kalan sadece fotoğraflar olacağı için mutsuz olmamak icin doğru kişileri tercih etmelerini öneririm.

Hande Kayacık: Bu konuda sana katılıyorum. Düğün bittikten sonra ellerinde o güne dair bir tek resimler oluyor. O nedenle işini bilen profesyonel kişilerle çalışmalarını ben de tavsiye ediyorum. Çok keyifli bir sohbet oldu... Eminim okuyanlar tavsiyelerini dikkate alacaktır. Çok teşekkür ederim... : ))
Müjgan Culfa: Ben teşekkür ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bütün çiftlere mutluluklar dilerim.

Firma Bilgileri

Müjgan Culfa
Tel: (212) 292 42 86 – (532) 549 57 50
Adres: Meşrutiyet Cad. Cavuşoğlu İşmerkezi No: 61 Kat: 2 Tepebaşı - Taksim
Web: www.mujganculfa.com
E Mail: info@mujganculfa.com - mujgan@mujganculfa.comHiç yorum yok:

Yorum Gönder